Dünyanın İlk SİHA Gemisi TCG Anadolu’nun Hikayesi İlk Kez TRT’de

Dünyanın İlk SİHA Gemisi TCG Anadolu’nun  Hikayesi İlk Kez TRT’de

Yeni yayın dönemine güçlü ve etkili içeriklerle giriş yapan TRT Belgesel, “Oyunbozan” belgesel serisiyle Türkiye’nin gücüne güç katan yerli ve milli teknoloji ürünlerini ekrana taşımaya devam ediyor. Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük savaş gemisi, yerli ve milli üretim TCG Anadolu’nun proje süreci ve teknik özellikleri, TRT İç Yapımlar imzalı “Oyunbozan” belgeselinde ekrana gelecek. “Oyunbozan: TCG Anadolu” belgeseli, 29 Ekim Pazar günü saat 20.00’de eş zamanlı olarak TRT Belgesel ve TRT Türk’te, 30 Ekim Pazartesi günü saat 00.30’da ise TRT Haber’de izleyiciyle buluşacak.

 

Türkiye’nin en büyük savaş gemisi

Türkiye’nin dünyada kendi savaş gemisini üreten devletlerden biri olmasını sağlayan, Türk denizciliği ve milli savunma sanayii için bir milat olan “TCG Anadolu Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi” nisan ayında törenle donanmaya teslim edilmişti. Yapımına 2016 yılında başlanan gemi, Türkiye’ye uluslararası alanda güvenlik ve stratejik güç sağlaması açısından önemli bir sembol. Tuzla’daki Sedef Tersanesi’nde inşa edilen TCG Anadolu, 231 metre uzunluk, 32 metre genişlik ve 58 metre yüksekliğe sahip.

 

Dünyanın ilk SİHA gemisi

Türkiye’nin çıkarlarını korumak için farklı coğrafyalara askeri unsurları intikal edebilme potansiyeline sahip gemi, insanlı ve insansız, sabit ve döner kanatlı hava araçlarını da konuşlandırma yeteneğine sahip. Oldukça uzun bir uçuş güvertesine sahip olan gemi, dünyanın ilk SİHA gemisi olma özelliğini taşıyor. Toplam 1400 askeri personelin bulunduğu TCG Anadolu’da, 30 yataklı hastane ve 2 ameliyathane yer alıyor.

Bir yanıt yazın