Dr. Fzt. Büşra Alkan çocuklarda fiziksel aktivitenin önemine dikkatleri çekti

Dr. Fzt. Büşra Alkan çocuklarda fiziksel aktivitenin önemine dikkatleri çekti

Günümüzde hareketsizliğin en yaygın nedeni televizyon vebilgisayar kullanımı olarak karşımıza çıkıyor. Bu durum özellikle çocuklar için endişe verici bir boyuta ulaşmış durumda. Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Sağlık BilimleriFakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü akademisyenlerinden Dr. Öğr.Üyesi Büşra Alkan, çocuklarda fiziksel aktivitenin önemine dair altın değerinde bilgiler paylaştı.

“Hareketsizliğin En Yaygın Nedeni Televizyon ve BilgisayarKullanımı”

Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması sonuçlarına dikkat çeken KTO Karatay Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi veRehabilitasyon Bölümü akademisyenlerinden Dr. Öğr. Üyesi Büşra Alkan; “Günümüzde hareketsizliğin en yaygın nedeni televizyon ve bilgisayar kullanımıdır. Bu nedenle iki yaşın altındaki bebeklerin hiçbir şekilde televizyon seyretmesini önermiyoruz. Daha büyük çocuklar ise günde bir saat televizyon izleyebilir fakat bu süre günde iki saati kesinlikle geçmemelidir.

Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması sonuçları gösteriyor ki6-11 yaş grubu çocukların %58.4’ü düzenli (günde 30 dakika veya daha fazla süreile) olarak egzersiz yapmıyor. Bu yaş grubunda televizyon, bilgisayar, internet, ev ödevi ve ders çalışma için hareketsiz geçirilen ortalama süre 6 saat; 12-14ve 15-18 yaş grubunda yer alan erkek çocuklarının hiç egzersiz yapmama oranları%41.4 ve %44.6 olarak gözlemleniyor” dedi.

“Aktiviteler, Çocukların Yaş Gruplarına Göre Belirlenmeli”

Çocukların yaş gruplarına göre aktiviteler yapılması gerektiğine değinen Alkan; “12-18 yaş arasındaki ergenler için hedef günde en az 60 dakika,orta şiddetliden daha yüksek şiddetli aktivitelere doğru şiddeti değişen aktiviteler olmalıdır. Aktivite tercihlerinin içerisinde haftada en az 3 defa yüksek şiddette aktiviteler ile en az 3 defa kas ve kemikleri güçlendiren kuvvet aktiviteleri yer almalıdır. Aerobik aktiviteler, bu programın merkezinde bulunmalıdır. Özellikle daha önce hareketsiz olanlar egzersize yavaş başlamalıve haftada 1-2 defa 15-30 dakikalık orta şiddetli aktiviteler yapmalıdır”şeklinde konuştu.

“Belirli Dönemlerde Ağır Egzersizler Büyümeyi Olumsuz YöndeEtkiliyor”

Fiziksel aktivitenin, çocukların bedensel, ruhsal ve sosyal sağlığı, gelecekteki yaşantıları üzerine etkilerine değinen Alkan; “Fiziksel aktiviteler; çocukların kas kuvveti, refleks ve denge gelişimi, yorgunluğunun azaltılması, kalp dolaşım sisteminin gelişmesi gibi birçok noktada önemli rol oynuyor. Çocukların fiziksel aktiviteye katılımı ile kuvvet, çeviklik, denge ve koordinasyon gerektiren becerilerde artış gözlemleniyor. Kalp, damar ve solunum sistemi, dayanıklılık sporları için elverişli hale geliyor. Çocukların, kemik sağlığının ileri yaşlarda korunması için sıçrama aktivitelerinin yer aldığı ip atlama, voleybol, basketbol gibi sporlara özellikle teşvik edilmesi gerekiyor. Aşırı yüklenmenin, belirli dönemlerde büyümeyi olumsuz etkilediği görüşü kabul ediliyor. Bu nedenle, çocuğun fiziksel kapasitesinin bilinmesi ve gereksiz zorlamalardan kaçınılması çok önemli” diyerek önemli tavsiyelerde bulundu.

Bir yanıt yazın