Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C
Magazin Name

Clariant’tan yemlerdeki mikotoksin etkilerini azaltan çözüm

Clariant, küresel yem üretiminin yaklaşık %25’inde görülen küf mantarlarının oluşturduğu mikotoksinlere karşı en son çözümünü tanıttı

Basın Danışmanlığı
07.12.2021
A+
A-

Clariant, küresel yem üretiminin yaklaşık %25’inde görülen küf mantarlarının oluşturduğu tehlikeli mikotoksinlere karşı en son çözümünü tanıttı. İspanya’daki nutriFORUM Konferansı’nda lansmanı yapılan FIXAT™ Optimum, hayvanları son derece zehirli aflatoksinler de dahil olmak üzere tüm tehlikeli toksinlere karşı koruyabiliyor.

Mikotoksinler, kötü koşullarda hasat edilen ve depolanan yemlerde ortaya çıkan küf mantarları nedeniyle oluşuyor. İklim değişikliğine bağlı olarak daha sık yaşanan kuraklık, sel ve diğer doğal afetlerin, günümüz koşullarını daha da kötüleştirmesi öngörülüyor. Yemdeki mikotoksinlerin varlığı, bir hayvanın kilo alımı ve yemden yararlanma gibi performans parametrelerinde önemli düşüşlere yol açıyor. Ayrıca organ hasarı veya üreme sorunlarını da ortaya çıkartarak hayvansal üretimde önemli gelir kayıplarına neden oluyor. Dahası, mikotoksinler et, yumurta ve süt ürünlerine taşınarakinsanlarda da istenmeyen maruziyetler yaratıyor.

FIXAT™ Optimum, belirli şişme özellikleri ve kuvvetli bağlama güçleri olan değerli bir kil minerali Bentonit’ten oluşan bir adsorban. Mikotoksin adsorbanları ve bağlayıcıları, hayvan yemlerindeki mikotoksinleri yüzeylerine sabitleyerek önemli ölçüde azaltıyor. FIXAT™ Optimum ise mikotoksin molekülünün polar gruplarıyla elektrostatik olarak etkileşime giriyor.

Clariant’ın Arıtım ve Yem İş Birimi EMEA Başkanı Guido Appl konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Ürünümüzün performansını ölçmek için laboratuvarda absorpsiyon ve desorpsiyon koşullarını tamamen kopyalayarak testler yaptık. Bu yeni çözüm, hayvanların mide-bağırsak yolundaki mikotoksinleri bağlıyor. Zorlu koşullarda bile toksin sıkıca bağlı kalıyor ve zarar vermeden atılabiliyor.”

FIXAT™ Optimum, tüm yem maddelerinin yanı sıra tüm hayvan türleri, yaşları ve kategorileri için uygun ve 1m558, EC 1060/2013 yönetmelikleri ile uyumlu. FIXAT™ Optimum aynı zamanda, mikotoksin metabolitlerinin kalıntılarını bırakmayan ve yemin raf ömrünün optimize edilmesine etkili bir şekilde yardımcı olan, verim sağlayan metabolizma dostu bir çözüm.

Kamil Hızer / Magazinname.com

@kamilhizer

@magazinnameoffical

Backlink
ETİKETLER:
Haber Entel