Bugün dünya süt günü

Dünya Süt Günü kutlu olsun

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO ile Uluslararası Sütçülük Federasyonu IDF tarafından 2001 yılında ilan edilen 1 Haziran Dünya Süt Günü bu yıl 20. kez kutlanıyor. İstanbul Veteriner Hekimler Odası, Dünya Süt Günü için bir kutlama mesajı yayınladı.

Açıklamada, Dünya Süt Günü’nün, başta insan olmak üzere tüm canlıların sağlığı için vazgeçilmez değerdeki bu besinin önemini, aynı zamanda ekonomiye ve toplumsal hayata katkılarını hatırlatmayı amaçladığı belirtildi ve şu ifadeler kullanıldı:

Sağlıklı beslenmenin en temel ürünlerinden olan süt, her yaştaki insanın bedensel ve zihinsel gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Bağışıklık sistemini de güçlendirmesi dolayısıyla, özellikle bugün pandemi şartlarında değeri bir kat daha artmış durumdadır. Büyüme çağındaki çocuklar, gebe ve emziren kadınlar ile yaşlılar başta olmak üzere süt ve süt ürünlerinin yeterli miktarda tüketimi gerekmekte olup, günde en az 2 su bardağı süt içilmesi tavsiye edilmektedir. Son zamanlarda konunun uzmanı olmayan kişilerin medya üzerinden oluşturduğu bilgi kirliliği nedeniyle halkımız sütten uzaklaşmış, kişi başına tüketilen süt miktarı maalesef düşmüştür.

Ulaşımı en kolay besin maddelerinden olan süt, hem ülkemizde hem de dünyada dev bir sektör haline gelmiş durumda. Gıda güvenliği yaklaşımına uygun şekilde üretim içinse veteriner hekimler kilit öneme sahip. Çünkü hayvanların sağlıklı olması demek güvenilir gıdaya, sağlıklı süt ve süt ürünlerine ulaşabilmek anlamına da geliyor. Ayrıca sütün zengin içeriğini koruyabilmek ve sütle bulaşabilecek zoonozları önleyebilmek için çiftlikten sofraya gelene kadarki üretim aşamalarında yapılacak denetimler de çok değerli. Bu nedenle Veteriner hekimlik hizmetlerinden düzenli olarak faydalanılmalı, ekonomik katkı açısından da süt hayvancılığı yapan işletmeler desteklenmelidir. Ülkemizde üretimin devamı açısından süt oldukça önemli bir değerdir. Çünkü üretici yıl içerisinde ürettiği sütü satarak devamlı bir gelir elde etmektedir. Yine üreticinin sütü makul bir fiyattan veremediği durumlarda hayvanlar kesime gönderilmekte, bu durum beraberinde et fiyatlarında artışı meydana getirmektedir.

İstanbul Veteriner Hekimler Odası olarak, sağlıklı ve kaliteli süte erişimin kolaylaşmasını, başta küçük aile işletmeleri olmak üzere hayvancılığa yapılacak yatırımlarla verimliliğin artırılarak üreticilerin desteklenmesi ve başta meslektaşlarımız olmak üzere bu alanda çalışan herkesin şartlarının iyileştirilmesi dileğiyle Dünya Süt Günü’nü kutluyoruz.

Bir yanıt yazın