Beylikdüzü’nde 8 senelik skandal yine patlak verdi!

Beylikdüzü’nde 8 senelik skandal yine patlak verdi!

2015’ten 2023’e.. Zihniyet mi aynı? Heyecanla yapılan masum bir hata mı? Beylikdüzü Belediyesi’nin düzenlediği Barış ve Sevgi Buluşmaları’nın yapıldığı caddede 8 yıllık bir mazinin haber konusudur bu.

Cadde baştan sona, Atatürk Bayrağı, Türk Bayrağı ve Belediye logosu ile süslenmiş. Cumhuriyetin 100. yılında, Barış ve Sevgi’nin 10. Yılında, Beylikdüzü hem festivalini hem Cumhuriyetinin ruhunu, keyfini yaşıyor, kutluyor.

Dikkat ettiğiniz gibi bu caddede bir alan bayraksız, bom boş bir şekilde göze çarpıyor. Burası AK Parti İlçe Başkanlığı’nın ön tarafı. Tüm caddeye bayraklar asılırken, bu alana bayrakların neden asılmadığını size anlatmadan önce;

Sene 2015. Beylikdüzü Belediyesi, etkinliklerde, milli bayramlarda, fotoğrafta gördüğünüz gibi ‘Türk bayrağı, Atatürk bayrağı, belediye logolu bayrak’ üçlemesinden oluşan bayrakları ilçenin dört bir tarafına asıyor.

AK Parti İlçe Başkanlığı, hem kaymakamlığa hem de ilçe seçim kuruluna bir dilekçe yazıyor. Dilekçede, bu bayrakların sokaklardan toplatılmasını istiyor. Sebep olarak ta dilekçede, Beylikdüzü Belediyesi tarafından, ilçemiz genelindeki büyük meydan ve kavşaklar ile ana yollarda ATATÜRK RESMİ, TÜRK BAYRAĞI VE BEYLİKDÜZÜ BELEDİYESİ LOGOSUNU taşıyan flama ve bayrakların seçim takvimi içinde ve sürekli bir şekilde asıldığı, Belediye Başkanı’nın mensubu olduğu Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lehine Beylikdüzü genelinde hakimiyet algısı yaratılarak ulusal iradenin ve vatandaş oyunun etkilendiği…” şeklinde bir sebep sunuyor.

 O zamanlar mevcut yönetime nerden saldıracağını şaşıran AK Parti Meclis Grubu ve ilçe başkanlığının, şikayet dilekçesinde sunduğu bu skandal sebep önce yerelde sonra da ulusal medyada yankı bulmuştu.

Aynı zamanda, yine, özellikle AK Parti eski meclis üyesi Mücahit Birinci başkanlığındaki meclis grubu, belediye logosunun değişmesinin önüne engel koymuş, asılan kırlangıç logolarını da şikayet ederek belediyeyi böyle bir gereksiz konu için milyonlarca lira zarar sokmuştu.

Bu şikayet dilekçesi medyaya yansıdığında da, ‘Aslında biz sadece logonun bulunduğu bayrağı toplatmak istemiştik farklı anlaşıldı’ diye geri vites yapmışlardı.

Sene 2019. Göreve seçilen Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık’ın ilk işi, yıllardır sürüncemede bırakılan bu logo konusunu çözmek oldu. Bir önceki AK Parti meclis  üyelerinin belediyenin başına sardığı bu logo konusu, yeni dönemde MHP’nin mecliste bulunan 2 meclis üyesinin desteği ile mecliste çözüldü. AK Parti meclis grubu, eski partili arkadaşlarının yarattığı bu sorun yüzünden ittifak ortaklarından fena bir gol yemiş oldu.

Gelelim bugün çekilen en başta paylaştığım fotoğrafın konusuna. 8 yıl önce bu konuyu ilk haberleştiren kişi olarak, o caddede bulunan boşluğu gördüğümde ‘Acaba yine mi bayrakları astırmadılar?’ sorusu aklıma düştü. Biraz araştırdığımda, evet, belediye ekipleri ile AK Partililer arasında bayrak astırma krizi yaşanmıştı.

Konuyla ilgili açıklama aldığım Başkan Mehmet Murat Çalık ise yaşananları şu sözlerle anlattı;

 ‘Bizim arkadaşlarımız tüm caddeye bayraklama yaparken, AK Parti’deki arkadaşlar, ‘Biz zaten burayı Türk bayrakları ile donatacağız diyerek belediye ekiplerimizin astığı bayrakları sökmeye kalkmışlar, hatta arkadaşların arasında bir nümayiş olmuş. Ben de 30 Ağustos’ta, milli duyguların bu kadar yüksek olduğu, birlikte durmanın bu kadar kıymetli olduğu bir durumda, ekip arkadaşlarımıza, ‘Eğer kendileri asmak istiyorsa o kısımda müdahale etmeyelim’ dedim. Caddedeki o alanın boş kalmasının sebebi budur’

Başkana, geçmişte AK Parti ilçe başkalığının kaymakamlığa yaptığı şikayeti ve akabinde yaşananları hatırlatarak, ‘Bir intikam duygusu ile astırmadıklarını düşünüyor musunuz?’ sorusunu sorduğumda ise,

‘Bu tür değerler intikam duygusu ile ele alınacak hususlar değildir. Ben AK Parti yönetimine bir şey demiyorum ama oradaki genç arkadaşlar bu müdahaleyi yapmışlar, genç arkadaşların kanı kaynıyor, siyasetin böyle yapıldığını düşünüyorlar ama siyaset böyle yapılmıyor. Biz o gençlerimize örnek olmak zorundayız. Ne vatan, ne bayrak, ne Atatürk benim tekelimde. Bu değerler tüm herkesin, tüm siyasi partilerin ortak değerleri. Geçmişte hata yapmış olabilir siyasiler. Bugün, Türk bayrağı, Atatürk bayrağı ve belediyemizin logosunun yer aldığı bayrak, 413 bin vatandaşımızı rahatsız etmez, bize muhalif olanları da rahatsız etmez. Ben bugün yaşananları da oradaki birkaç genç arkadaşımızın heyecanına verdim’

 Gelelim yazının sonuna;

Bu yazıyla, AK Partilileri sanki Türk bayrağına , Atatürk’e karşıymış gibi göstermek değil amacım. Ancak, tavsiyem, 8 sene önce aynı konuda skandal bir dilekçeyle, Atatürk bayrağını, Türk bayrağını saçma sapan bir gerekçe ile toplatmak isteyen, eskiden sizin koltuğunuzda oturan Sabri Esen’in yolundan gitmeyin. Karşınızda, bu konuyu siyasi olarak kullanmak yerine, yapıcı bir açıklamayla olayı birkaç gencin heyecanına verip konuyu kapatan bir belediye başkanı varken, siz de o caddeyi hala bom boş tutmayın. Başkanın tabiri ile ‘Gençlerin yaptığı hata’nın sorumluluğunu alın, bir an önce orayı bayraklarla donatın.

Zira o yoldan gitmenin sonu 2019 yerel seçimlerinde 27 bin oy farkı ile sonuçlanmıştı. Aynı yoldan gitmeye devam ederseniz 7 ay sonraki seçimde yine bir hezimet yaşayabilirsiniz.

 

 

#GÜNDEM #Belediye #Haber #Gündem #Yaşam #Yerel #İstanbul #Haberler #Sondakika #Gazete

Bir yanıt yazın