Bayram tatlısı seçerken nelere dikkat edilmeli?

Bayramda en çok tercih edilen tatlı "Bülbül Yuvası"

Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldı. Bayramın vazgeçilmezi ise baklava. Ancak kalitesiz baklavalara dikkat.

Gaziantep’ in ünlü baklavacısı Küşleme Kebaphan’ın sahibi Onur İbili, taze ve kaliteli baklava seçerken

“Kokusuna, rehasına, fıstık ve yağın kalitesine bakılmalı. Koklayınca tatlı bir koku geliyorsa bu baklava sorunsuz ve lezzetli bir baklavadır” dedi.

En sevileni bülbül yuvası

Ünlülerin baklavacısı Küşleme Kebaphan sahibi Onur İbili, en çok kare, normal, havuç dilim baklava, şöbiyet, dolamanın tercih edildiğini belirterek “Biz ayrıca cevizli, tahinli, tarçınlı baklava yapıyoruz. Bu tatlı da çok rağbet görüyor. Midye baklavayla birlikte bülbül yuvası da çok meşhur. Bülbül yuvasının işçiliği çok. Tek tek tepsiye diziliyor. 20 dakika pişirme süresi var. Bir tarafı yanabilir diye devamlı çevrirerek pişiriyoruz. Diğer tatlılara göre daha hafif. Bir kişi tek başına bir tepsi yiyebiliyor” dedi.

Ünlülerin tercihi “İsme özel baklava”

Küşleme Kebaphan olarak isme özel baklava yaptıklarını belirten İbili, “Özel harf kalıplarında fıstıklar, bir gün boyunca yoğurulup dinlendiriliyor. İstenilen yazı baklavanın üzerine yerleştiriliyor. Özel bir hediye yollamak isteyenler tarafından sıkça tercih ediliyor” dedi.

Ünlüler de tercih ediyor

İsme özel baklava birçok ünlü isim tarafından da tercih ediliyor. En son Lüks Emlak Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran. Covid 19 nedeniyle yüz yüze görüşemeyeceği dostlarına isimlerini yazdırarak baklava yolladı. Başaran’ın baklava yolladığı isimler arasında Yonca Evcimik, Yeşim Salkım, Emine Ün, Ebru Akel, Işıl Reçber, Beste Yurttaş da vardı.

Bir yanıt yazın