Barbie çocuk oyunu olarak sahnelerde

Ana okulları için tiyatro oyunu hazırlanıyor...

Özellikle kız çocukların vazgeçilmez oyuncaklarından biri olan Barbie Bebek tiyatro oyunu olarak sahnelenmeye hazırlanıyor.

Çocuk Tiyatrosu tarafından sahnelenecek oyunda yönetmenliği Kazım Baştapan’ın yapacağı Barbie rolünü ise Uhde Afet üstlenecek. İlk etapta ana okullarındaki çocukların izlenmesini sağlamak için İstanbul Anadolu yakasında bulunan bir çok ana okulu ile temasa geçildi.

Oyunda Barbie’nin bilinen öykülerinden bir tanesi anlatılacak. Oyunda aynı zamanda çocukların bilinçlendirmesi için bazı ilaveler yapılacak. Bunlardan bir tanesi çocukların trafik ışıkları hakkında bilgilendirmesi olacak.

Oyun hazırlanırken bir çok pedagog ve ana okulu öğretmeni ile görüş alış verişlerinde bulunduklarını söyleyen Kazım Baştapan, çocuklara bu oyun ile hem sevgiyi hem bazı önemli kuralları öğretmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Aralık ayından itibaren sergilenmeye başlanacak oyun 2 perdeden oluşuyor. Her perde yaklaşık 45 dakika olacak oyunda, çocukların eğlenmesi ve tiyatro ile ilk tanışmalarının özel olması hedefleniyor.

İlerleyen zamanlarda oyunu sadece İstanbul Anadolu yakasında değil, Avrupa yakasında da sergilenmesi için girişimlere başlandı. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşülerek okularda bu oyunu ücretsiz olarak sergilenmesini de hedeflerine aldıklarını söyleyen Kazım Baştapan önümüzdeki yıl daha büyük çocuklar için oyunlar hazırlamayı düşündüklerini söyledi.

Oyunun dekorunu büyük bir titizlikle hazırladıklarını, Barbie’nin piyasada satılan oyuncaklarından seçerek oluşturduklarını anlatan Taştapan, bu dekorlar için ciddi masraf ve uğraş verdiklerini sözlerine ekledi.

Konu hakkında açıklamalar yapan Pedagog Ayşegül Çatkırıldım, oyunun tam çocuklar için olduğunu, eğlenirken aynı zamanda eğitici olduğuna emin olduğunu söyledi. Bu oyunu kendi çocuğuna da izleteceğini söyleyen Çatkaldırım çevresindeki çocuklu ailelere bu oyunu önerdiğini sözlerine ekledi.

Kamil HIZER / Magazinname.com

 

Bir yanıt yazın