Amgen gençlerin biyoteknolojik fikirlerini ödüllendiriyor

Amgen gençlerin biyoteknolojik fikirlerini ödüllendiriyor

İnsanlar için tedaviler keşfetmek, geliştirmek ve bunları tıbbın hizmetine sunmak için “Öncü bilim  hayati ilaçlar” felsefesi ile bilim ve biyoteknolojinin sunduğu olanakları en üst düzeyde kullanarak çalışan Amgen Türkiye, IamGenius Biyoteknolojik Fikirler Yarışması ile gençlere bilim tutkusu aşılamayı hedefliyor. Yarışma ile bilimi ve özellikle biyoteknolojiyi daha çok insana sevdirmek, gençlerin bilim alanındaki potansiyellerini ortaya çıkarmalarına yardımcı olmak ve bu alanda eğitimlerine katkı sağlamak amaçlanıyor. Bu yıl ilki gerçekleştirilen yarışma kapsamında; tüm lise, lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin, “Sağlık için Biyoteknoloji ve Yapay Zeka” konulu projeleri değerlendiriliyor. Öğrencilerin konu ile ilgili yaratıcı fikirlerinin 11 Mayıs’a kadar online olarak toplanacağı yarışmada finale kalan öğrenciler derecelerine göre Amgen Türkiye’de staj, proje iş birliği imkanı ve eğitim seminerleri ile ödüllendirilecek.

Jürisinde; Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Devrim Demir Dora, Bilkent Üniversitesi, Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Enstitüsü’nden Doç. Dr. Urartu Şeker, Boğaziçi Üniversitesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Necla Birgül İyison, Gebze Teknik Üniversitesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nden Prof. Dr. Uygar Tazebay, Kalkınma Atölyesi Eğitim Uzmanı Dr. Elif Adıbelli Şahin, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi, Eczacılık Teknolojisi Bölümü, Farmasötik Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Ayşe Gülten Kantarcı, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü, Biyoloji Eğitimi Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Nilay Keskin Samancı’nın yanı sıra Amgen Türkiye ve Gensenta Yönetim Ekibinden Genel Müdür Güldem Berkman ile Fabrika Direktörü Dr. İrem Yenice ve Pazar Erişim, Sağlık Politikaları ve Kurumsal İlişkiler Direktörü Dr. Bilgen Dölek’in yer aldığı yarışmada finale kalan 10 fikir 28 Mayıs tarihinde duyurulacak. Kazanan projeler 11 Haziran 2021 tarihinde tüm finalistlerin 10 dakikalık sunumu sonucu belirlenecek.

Bilime ve bilimin ufuk açan sırlarını yaymaya tutku ile bağlı olduklarını belirten Amgen ve Gensenta Genel Müdürü Güldem Berkman, “Özellikle, ülkemizin geleceğini şekillendirecek gençlerimizde bilim tutkusu yaratmayı amaçlıyoruz. IamGenius Biyoteknolojik Fikirler Yarışması’nın jüri üyeleri olarak ilk toplantımızı yaptık. Yarışma ile gelecek nesle ilham vermeyi ve bilim okuryazarlığını güçlendirmeyi hedefliyoruz. Amgen Türkiye olarak sürdürülebilir bir dünya için bilim tutkusu aşılama vizyonumuz ile biyoteknoloji ve bilim alanındaki proje ve uygulamalarımıza imza atmaya devam edeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın