Ahıska Sürgünü belgeseli TRT Avaz’da

TRT Avaz, Kafkasya'dan başlayan ve Orta Asya steplerine kadar uzanan hüznün coğrafyasına kazınan bir sürgün öyküsünü ekranlara getiriyor. Sürgünün sessiz tanıklarını anlatan "Ahıska Sürgünü" belgeselinin ilk bölümü yarın akşam saat 20.30’da TRT Avaz’da izleyiciyle buluşacak

Ahıska Sürgünü belgeseli TRT Avaz’da

14 Kasım 1944’te, Sovyetler Birliği döneminde Stalin tarafından, bugün Gürcistan sınırları içinde kalan Ahıska bölgesindeki 86 bin Türk ve Müslüman, tren vagonlarına doldurularak Orta Asya’ya sürülmüştü. Bu sürgünü röportajlarla aktaran “Ahıska Sürgünü” belgeseli TRT Avaz’da ekrana gelecek. Beş bölümden oluşan ve her hafta bir bölümü ekrana gelecek olan belgeselin ilk bölümü yarın akşam saat 20.30’da TRT Avaz’da.

 

Gelecek nesillere aktarılan bir belge niteliğinde

Yaklaşık 17 bin insanın hayatını kaybettiği sürgün sonunda Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’a yerleştirilen Ahıska Türkleri, 12 yıl boyunca burada sıkıyönetim rejimi altında tutulmuştu. Sürgünü sözlü tarih çalışmasıyla ele alan belgesel Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan ve Gürcistan’da çekildi. Gelecek nesillere aktarılan bir belge niteliği de taşıyan belgesel, bu beş ülkeden toplam 75 sürgün tanığıyla çekimler yapılarak hazırlandı.  Belgeselin lansmanı, sürgünün 75. yılında anma etkinlikleri kapsamında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşti.

 

Her biri 20 dk.lık bölümlerden oluşan “Ahıska Sürgünü” belgeseli, ilk bölümüyle yarın akşam saat 20.30’da TRT Avaz’da.

Bir yanıt yazın