50 Cent bakın kimle düet yaptı

50 Cent bakın kimle düet yaptı

Kürt Dengbêj Şakiro ile Amerikalı Siyahi Şarkıcı 50 Cent’in sosyal medyada hazırlanan düeti, izlenme rekorları kırdı. Amerikalı şarkıcıya da dinletilen düet şimdiden en çok paylaşılanlar arasına girdi.

DurakMedya’dan Mustafa Barış Durak’ın haberine göre Kürt dengbejlerinden Şakiro’nun “Lo Axayo” isimli şarkısı ile siyahi şarkıcı 50 Cent’in İngilizce düeti izlenme rekorları kırdı.Youtube yüklenen düet şarkı büyük ilgi gördü. Daha önce de yapay zeka kullanılarak ünlü profesör Celal Şengör’e dengbej söylediği anlar büyük yankı uyandırmıştı.

Şakiro kimdir?

Kürtler arasında güzel sesinden dolayı ‘Kewê Ribat’ (Rabat Kekliği) olarak tanınır. Ağrı’da dünyaya gelmiş, 1959 yılında ailesi ile birlikte Adana’ya sürgüne gönderilmiştir. 1959-1966 yılları arasında toplam 7 yıllık sürgün hayatından sonra 1966 yılında Muş’a dönen aile, 2 sene sonra yani 1968 yılında Erzurum Karayazı’ya yerleşir. 1996 yılında maddi sıkıntılar içerisinde İzmir’de hayatını kaybetmiştir. Ölmeden önce kendisiyle röportaj yapmak isteyen gazeteciye şöyle cevap vermiştir:

“Kürtlere kırgınım. Kürtler değerlerine, dengbêjlerine sahip çıkmıyor. Türklere bir bakın bir Âşık Veysel’leri vardı, ona sahip çıkıldı. Bütün dünyaya onu tanıttılar. Bir Reşo’muz vardı. Hepimizin ustası. Aç öldü.. Şimdi söyle bakalım seninle nasıl konuşayım ve gönlümü nasıl açayım?”

Bir yanıt yazın