29 Kursiyerden Çanakkale Zaferi Anısına Resim Sergisi

29 Kursiyerden Çanakkale Zaferi Anısına Resim Sergisi

Küçükçekmece Belediyesi Atakent Kültür ve Sanat Merkezi, tarihin seyrinin değiştiği 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 108. yıl dönümünde ‘Ufkun Ötesindeki Zafer Çanakkale’’ adlı resim sergisine ev sahipliği yaptı.

Resim öğretmeni Tahir Karaca eğitmenliğinde 29 kursiyerin, Mustafa Kemal Atatürk ve bağımsızlık için can veren binlerce şehidimizi anmak ve anlayabilmek amacıyla hazırladıkları sergide; akrilik, karakalem ve yağlıboya teknikleriyle yapılmış yaklaşık 47 eser yer alıyor.

Tahir Karaca: Çanakkale ruhunu sanatın her alanında yaşatmak gerekiyor

Resim öğretmeni Tahir Karaca Çanakkale Zaferi’nin önemini nesilden nesile aktarmak hedefiyle öğrencileriyle bu sergiyi hazırladıklarını ifade ederek, ‘ Cumhuriyetimizin 100. yılı dolayısıyla eserlerimizi her iki temada bütünleştirerek oluşturduk. Çanakkale ruhunun tek yürekte, tüm renklerle ve duygularla ifade edilmesini amaçladık. Sanatçılarımız, özellikle kendi tekniklerini, duygularını katarak farklı bir çalışma geliştirmiş oldular. Çanakkale ruhunu sanatın her alanında yaşatmak gerekiyor’’ dedi.

Mücella Uzun: Eserleri yaparken adeta geçmişe gittim

Sergide eserleri bulunan emekli öğretmen Mücella Uzun ise, ‘’Çanakkale Savaşı’nda cephede savaşan kadınları çizdim. Resimleri yaparken geçmişe gittim, o duyguyu adeta yaşadım. Geleceğe, çocuklarımıza ve gençlerimize Çanakkale ruhunu anlatabilmek için uğraştım. Amacım nesilden nesile Çanakkale ruhunu işlemek’’ dedi.

7 Nisan’a kadar ziyaret edilebilir

Tahir Karaca, Şema Perk, Ebru Kodaman Gündüz, Neriman Gökdeniz, Kevser Tunalı, Alaa Abdullah Aldbak, Bilent Özdemir, Pervin Güzelyurt, Gülfidan Özoğlu, Nurcan Ünlüönen, Ruşen İnceoğlu, Filiz Sevilmiş, Mücella Uzun, Vesile Akın, Hülya Özdemir, Tülün Salter, Türkan Doğan, Ülgen Mustafaoğlu Altun, Selma Teke, Tuba Gök, Nuray Ardıç, Esra Kupik, Havva Akcan, Hayriye Bat, Nilüfer Akay, Süreyya Fuçıcı, Sahar Başırı, Nazlı Ayan ve Hülya Uzun tarafından hazırlanan sergi, 7 Nisan’a kadar Atakent Kültür ve Sanat Merkezi’nde ziyaret edilebilir.

#Küçükçekmece Haberleri #Belediye #Haber #Gündem #Yaşam #Yerel #İstanbul #Haberler #Sondakika #Gazete

Bir yanıt yazın