Kadın Cinayetlerini Konu Alan “Tutsak” 11 Mayıs’ta vizyonda

Kadına şiddeti anlatan toplumu bilinçlendirmeyi amaçlayan Tutsak izleyicisi ile buluşuyor…

Bu haber 28 Nisan 2018 Cumartesi - 21:22 'de eklendi.

Kadın Cinayetlerini Konu Alan Gerilim Dram Tarzındaki “TUTSAK” Filmi 11 Mayıs’ta Vizyonda.

Tutsak Filmi aslında biraz da “Kadına Şiddet” konusunu; korku ve gerilim filmi içinde irdeliyor.

Tutsak, 90’lı yıllarda gözlerden uzak kırsal bir bölgede yer alan bir akıl hastanesinde geçen olayları ve olayların içinde yer alan kişileri merkez almaktadır. Filmde özellikle kadına ve akli durumları tacize ve istismara müsait insanların maruz kaldıkları şiddet seyirciyi rahatsız etmeyecek düzeyde, daha çok metaforlar üzerinden verilerek, her ne kadar günümüzde özellikle hastane denetimlerinin artması ile düzeliyor gibi görünse de toplumun bilincini uyandırmak amaçlanmaktadır. Unutmamak lazımdır ki; toplumda bu tarz şiddet olaylarının olması bilinçsizlikten kaynaklanmaktadır.

Dönem koşullarında akıl hastalarının aileleri tarafından dışlanmasının ve bunun bir utanç kaynağı olduğu düşünülmesi nedeniyle hastalar ve hastane çalışanları baş başadır. Denetimlerin de günümüzdeki kadar sık ve hassas olmaması, hastane çalışanlarının içindeki bastırılmış şiddet ve sadist duyguların daha rahat bir şekilde açığa çıkmasına neden olmaktadır. Söz konusu hastanede hastalara günümüzde onaylanmayacak tedavi yöntemlerinin yanı sıra, özellikle kadın hastalara psikolojik tacize kadar uzanan işkenceler ve baskılar uygulanmaktadır. Dönemki hastane çalışanlarından bazıları hastanede yaşananları onaylamasa da gerek korkudan gerekse bürokratik engellerden dolayı, ya durumu görmezden gelmekte ya da bir şey yapamamaktadır. Film, ilerleyen bölümlerinde seyirciyi hastane çalışanlarının hastalara neden bu kadar rahatça baskı kurabildiklerini açıklamak için başhekimin sırrına yönlendirmektedir. Başhekim, kadınlara karşı takıntılı ve sadist eğilimleri olan bir kadın katilidir.

Film genel olarak o dönemde akıl hastalarına olan yaklaşımın, ihmalin ve şiddetin boyutlarını inceliyor. Özellikle kadına şiddet konusunda toplumun içinde bulunduğu psikolojik buhran ve erkek egemen bir toplumda kadına istediği her şeyi yapma hakkı bulunduğunu düşünen zihniyetleri ortaya çıkarmayı hedefliyor. Hala günümüzde bile aşılamamış bir durum olan kadına şiddet ve erkeklerin -eğitim durumu ve yaşı her ne olursa olsun-  bastırılmış şiddet arzularını kolay kurban olarak gördüğü kadınlar üzerinde icra etmeleri olgularına değiniyor.

SENARYO VE YÖNETMEN………………….……………………………………. BEYZA ÇİMENOT

YAPIMCI…………………..……………………………………………………………….. ŞENAY GÜRSOY

GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ………………………………………………. MALİK EJDER ŞENTÜRK

UYGULAYICI YAPIMCI…………………..…………………………………………. ÖZGÜL CANİŞÇİ

SANAT YÖNETMENİ……………………………………………………………………. SUMRU AYTAÇ

IŞIK ŞEFİ……………………..……………………………………….. YUSUF EROL – GÖKHAN CALP

KURGU…………………….…………………………………………………………………………. ÇAĞRI ECE

CAST……………………..…………………………………………… ŞENAY GÜRSOY MANAGEMENT

KOSTÜM……………………………………………………………………………………. BURCU HANÇER

BASIN & HALKLA İLİŞKİLER………………………………………………. KIVANÇ TERZİOĞLU

SOSYAL MEDYA…………………….…………………………………………………….. EMRAH ALSAN

GRAFİK TASARIM…………….……………………………………………………………….. EMRAH ARI

Kamil HIZER /Magazinname.com
instagram facebook

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.