Bilgisayarları kilitleyen virüs Türkiye’de

Bilgisayarları kilitleyen virüs Türkiye’de

Fidye yazılımı olarak bilinen virüslerden birisi olan ‘Bad Rabbit’(Kötü Tavşan) fidye yazılımı Türkiye’de mağdur etmeye başladı. Fidye yazılımının bil

Üniversitenin ürettiği ödüllü elektrikli aracın seri üretimi hedefleniyor
Teknoloji devlerine “teknoloji” satıyorlar
Sudaki kirlilik “balık”la ölçülecek

Fidye yazılımı olarak bilinen virüslerden birisi olan ‘Bad Rabbit’(Kötü Tavşan) fidye yazılımı Türkiye’de mağdur etmeye başladı. Fidye yazılımının bilgisayarınızı kilitledikten sonra açılmasının bedeli ise 300 dolar.

Son zamanlarda internette gittikçe yayılan bir çok fidye yazılımı biliniyor. Genellikle fatura ve ekstreler şeklinde mail yoluyla kullanıcılara ulaştırılan virüsler bir çok kişiyi mağdur ediyor. Rusya’da İnterfaks haber ajans sistemlerinin ve yine Rusya’daki Fontanka gazetesi bilgisayarlarının virüs bulaşarak kilitlenmesi ile ortaya çıktı. 23 Ekim’de ilk saldırıları başlayan virüs kısa sürede Ukrayna’da Enformasyon Bakanlığı, Sivil Havacılık, Kiev Metrosu ve Odessa Havalimanı gibi kuruluşların bilgisayarlarınıda kilitlemeyi başardı.

Önceki yazılımlara benzerliği ile bilinirken ama diğerler yazılımlara göre yakalanması daha zor olduğu belirtildi. ‘Bad Rabbit’in saldırıları üzerine adı çokça bilinen anti virüs yazılım şirketi olan ESED ve Rusya merkezli GROUP-IB bilgisayar güvenlik firması, virüsün ‘Adobe Flash Player’ güncellemesi gibi gözüktüğünü ve bilgisayara bu şekilde bulaştığını tespit ettiler.

Bilgisayara bulaştıktan sonra bilgisayar sahibine 48 saatlik sayaç ekranı çıkarak kırmızı bir yazı ile 300 dolar ödemesi uyarısı veriyor. Bir bitcoin satış sitesi aracılığı ile 0.05 bitcoin ödenmesi isteniyor.

Başka bir anti virüs yazım firması olan Kaspersky Lab fidye yazılımının Ukrayna ve Rusya sonrasında sırada Almanya ve Türkiye’ye saldırıya başlandığını bildirdi, ancak bu saldırıların şimdilik çok az seviyede olduğu bildirildi.

Bunu Sosyal Medyada Paylaş...
Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Share on Tumblr0

COMMENTS

WORDPRESS: 0